Jak poznat zdravotně nezávadné svíčky

Co by měly a naopak neměly obsahovat zdravotně nezávadné svíčky. 

Druhy vosků, vůně do svíček, knoty a barviva

 Sójová svíčka Lesní

Jsou vůbec nějaké svíčky zdravotně nezávadné?

Ano! Jednoznačně ty, které se vyrábějí z přírodních materiálů. Při spalování svíček vyrobených z přírodních vosků se totiž do vzduchu neuvolňují žádné jedovaté a karcinogenní látky a jako další bonus mají delší dobu hoření.

 

Co je špatně na parafínu?

Parafín se získává při zpracování ropy, obsahuje toluen, benzen a další. Při spalování svíček vyrobených z parafínu se mohou do vzduchu uvolňovat karcinogenní (rakovinotvorné) látky a těžké kovy.

Před několika lety byly zveřejněny výsledky studie, která prověřovala vznik zplodin při spalování parafínových svíček. Bylo prokázáno, že při jejich spalování unikají do vzduchu jedovaté látky, které při dlouhodobém působení mohou vést k astmatu nebo k rakovině plic. 

Takže když už parafínová svíčka, tak raději venku a nebo alespoň pořádně větrat během hoření.

 

Jak tedy poznat zdravotně nezávadné svíčky?

Snažíme se vyhledávat ty svíčky, které jsou složeny z co nejvyššího množství přírodních materiálů.

Jako první se podíváme na vosky, protože vosk tvoří největší část svíčky

Přírodní vosky jsou buď rostlinného a nebo živočišného původu. Z vosků s rostlinným původem je asi nejoblíbenější sójový vosk https://www.mydlarnanasamoteulesa.cz/sojove-svicky/, dále je dost často používán vosk palmový u toho je zase diskutabilní původ palmového oleje. https://cs.wikipedia.org/wiki/Palmov%C3%BD_olej

Pak tu máme vosky živočišného původu, ty se hojně využívaly v historii ať už z velrybího tuku  a nebo z loje hospodářských zvířat. Lůj byl levný materiál ale bohužel moc hezky "nevoněl". 

Dodnes si svojí popularitu zachoval včelí vosk, příjemně jemně voní po medu ionizuje vzduch a má prokazatelné účinky na zdraví.  Bohužel se jedná o poměrně drahou surovinu. Dříve se dokonce využíval i jako platidlo a svíčky z včelího vosku si mohla dovolit jen šlechta, církev a vyšší měšťanstvo.

Moje "včelí svíčky" jsou vyrobeny z vosku od našich včel a když vosk kupuji tak pouze od prověřených včelařů.

Svíčka z včelího vosku

Pak tu máme knoty

Nejčastěji se používají dřevěné a nebo bavlněné. Dřevěný knot je vlastně kousek dřívka, které je vyrobeno z ovocných dřevin ale můžete sehnat i bukové a jiné další.

Bavlněné knoty jsou asi nejznámější, u nás je vyrábí například firma Odetka a.s.

 

Druhým nejzásadnějším tématem při výběru zdravotně nezávadné svíčky je přidaná vůně

V levných svíčkách většinou najdete syntetické vůně (parfum, fragrance). Některé vůně mohou obsahovat desítky až stovky prokazatelně škodlivých látek.

Proto jsou nejlepší volbou neparfemované svíčky a nebo svíčky z včelího vosku, ale někdy prostě tu voňavou svíčku chceme... :)

To pak přicházejí na řadu esenciální oleje. Rozdíl mezi esenciálním a vonným olejem si projdeme v jiném článku.

Esenciální oleje jsou většinou získávány parovodní destilací rostlin a některé jsou i lisovány.

Takže pokud má být výsledná vůně nebo směs vůní přírodní tak určitě to nebude "vůně" čokolády, karamelu, manga, jablečného závinu a podobně.

Vyhledávejte vůně vonící po rostlinách (levandule, citronella, pomeranč, borovice,...) a ujistěte se že výrobce používá esenciální a nikoliv vonné oleje.

Další věc na kterou si dát při výběru pozor jsou barviva svíček

Nejlepší je vybírat takové svíčky, které nejsou barvené vůbec. Drtivá většina barev do svíček je umělá, tím pádem máme další "mňamku", kterou si posíláme do vzduchu. Přírodní barviva jsou třeba kurkuma, červená řepa, indigo,...

 

Takže je to na Vás :)

Na výběr máte levné svíčky, které Vám stejně rychleji vyhoří a nebo tu jsou ty přírodní, které mají sice vyšší pořizovací cenu ale vydří Vám mnohem déle a při použiti esenciálních olejů si připisují i jejich aromaterapeutické vlastnosti.

 

 

Zpět do obchodu